fallback

Италия одобри закон компаниите, които изнасят производството си в чужбина

Пакетът от мерки включва и забрана върху всички форми на рекламиране на хазарт

21:09 | 07.08.18 г. 3

Италианският Сенат одобри днес указ, който ограничава срочните договори и наказва компаниите, които преместват производството си в чужбина, предаде Ройтерс. По този начин беше одобрен първият важен законопроект на новото правителство, коментира БТА.

Сигурността на работните места беше една от основните точки в предизборната програма на лидера на Движение "Пет звезди" и министър на икономическото развитие, труда и социалната политика на Италия Луиджи ди Майо, който управлява страната в коалиция с дясната партия "Лига" на Матео Салвини от 1 юни.

Пакетът от мерки, който Ди Майо нарече "указ за достойнството", включва забрана върху всички форми на рекламиране на хазарт, които според Движение "Пет звезди" ощетяват семейните финанси и са насочени срещу най-слабите членове на обществото.

Горната камара на италианския парламент одобри указа, който вече мина през Камарата на депутатите и сега се превръща в закон.

Новият закон има за цел да изпълни обещанието от предизборната кампания на Ди Майо да спре злоупотребата със срочни договори, след като неговият предшественик Матео Ренци либерализира прилагането им.

Според новия закон няма да е възможно срочните трудови договори да са за повече от две години спрямо три досега, предаде Франс прес. Освен това към договорите за временна заетост ще бъдат прилагани допълнителни социални вноски, които ще се увеличават с 0,5 процента от първото подновяване на договора до максимум 4 подновявания спрямо 5 досега. Целта на мерките е компаниите да се въздържат от подобни договори, уточнява Ройтерс.

Голяма част от италианските асоциации на работодателите, чиито членове често използват такива договори, критикуват промените, ползващи се със сериозна обществена подкрепа.

През 12-е месеца до юни са създадени 394 000 временни работни места, показват последните данни, докато броят на постоянните договори е спаднал с 83 000.

Указът увеличава също компенсацията, която компаниите трябва да плащат на служителите, които по решение на съда са били неправомерно уволнени.

В опит да запази производството в Италия, указът постановява, че компании, които са получили финансова помощ от държавата или данъчни облекчения и след това преместят производството си в чужбина, трябва да върнат обратно парите, които са взели, а може също да бъдат и глобени.

Тези, които се преместват извън Италия в рамките на 5 години от получаването на държавните помощи, трябва да върнат обратно между два и четири пъти получената сума.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 20:36 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още